Աշնանային պարտեզ . նախագծեր

« Մխիթար Սեբաստացի »  կրթահամալիր
Նախակրթարանների 2019-2020թ ուստարվա գործունեության
ՕՐԱՑՈՒՅՑ
 

Յուրաքանչյուր ամսվա սկզբին տեղի է ունենում դաստիարակների հավաք -սեմինար, որտեղ միասնական, ըստ ուսումնական օրացույցի, քննարկում ենք մեկ ամսվա աշխատանքային գործունեությունը, նախագծերը, 2-4 տարեկանների`խնամքի և զարգացման խմբերի հիգիենայի, սննդի, անվտանգության ճիշտ կազմակերպման նորմերը, ինչպես նաև նախադպրոցական հաստատությունների դաստիարակների վերապատրաստման ծրագիրը :

Դաստիարակները հերթով ամեն ամիս նշանակվում են տվյալ ամսվա համակարգող, ընտրում նախագծերից որևիցե մեկը և վերածում հոդվածի( նա նաև պատասխանատու է դաստիարակների՝տվյալ ամսվա հաշվետվությունների համար)։

  • Յուրաքանչյուր ամսվա երրորդ շաբաթվա ընթացքում կրթահամալիրում տեղի են ունենում նախադպրոցական դաստիարակների վերապատրաստումներ:
  • Ամսվա վերջին շաբաթ`ծնողական ակումբ : Ծնողական ակումբ-սեմինարներն այսուհետ կվարեն ծնողները՝նախապես հայտագրվելով և ծրագիրը ներկայացնելով։
  • Ամեն երկուշաբթի և հինգշաբթի`ժամը 13:30-14:30, դաստիարակների սեմինար-պարապմունք:

Աշնանային պարտեզ   Continue reading “Աշնանային պարտեզ . նախագծեր”

Advertisements

Ամառային պարտեզ. օգոստոսի 19_23

 

Ժամանակահատվածը՝ Օգոստոսի 19-30

Վայր-Հասցե՝«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր.

  • Արևմտյան դպրոց-պարտեզ, Ա.Բաբաջանյան 38/1
  • Արևելյան դպրոց -պարտեզ, Ա.Բաբաջանյան 47/1
  • Հյուսիսային դպրոց-պարտեզ, Ռաֆֆու 69/1
  • Հարավային դպրոց-պարտեզ, Իսակովի 52/6
  • Քոլեջ, Անդրանիկի 92/1

Ժամը՝ 09:00-17:00:
«Ամառային պարտեզ» Ստուգատես   Continue reading “Ամառային պարտեզ. օգոստոսի 19_23”

Հուլիսի-Օգոստոս

Դաստիարակների աշխատանքային նախագծեր, գործունեություններ… 

  • 8:45-9:30 -Առավոտյան ծես. Ընդունելություն. լողավազան-լողափի խնամք
  • 9:30-10:00 -Մարզական «Բարև,ես …»,ռոդարիական մարզական խաղեր:
  • 10:00-10:30Նախաճաշ
  • 10:30-12:00-Լողափնյա գործունեություն. 
  • 12:30-13:00Ճաշ
  • 13:00-15:00- Քուն (Աստղափայլ օրորներ):
  • 15:30-16:00- Հետճաշիկ:
  •  Ես կարողանում եմ… (Ես կարողանում եմ ինքնուրույն լվացվել,հագնվել,սպասքադրել և հավաքել-մաքրել): Օրվա 4 հերթապահները նախապատրաստում են նախաճաշի, ճաշի և հետճաշիկի սեղանը:
  • 15:00-16:00— Ազատ գործունեություն, մուլտֆիլմի դիտում-վերլուծում, տուն ճանապարհել:

Նախագծեր  Continue reading “Հուլիսի-Օգոստոս”

Հունիսի 17-21

Նախակրթարանի 2018-2019-ի օրացույցի հավելված

Դաստիարակների աշխատանքային նախագծեր, գործունեություններ… 

17.06-21.06.2019  

  • 8:45-9:30 -Առավոտյան ծես. Ընդունելություն. լողավազան-լողափի խնամք
  • 9:30-10:00 -Մարզական «Բարև,ես …»,ռոդարիական մարզական խաղեր:
  • 10:00-10:30-«Բարի լո՜ւյս, Ագարակ» 
  • 10:30-11:00Նախաճաշ Ագարակում
  • 10:30-12:00-Լողափնյա գործունեություն.
  • 12:30-13:00Ճաշ
  • 13:00-15:00- Քուն (Աստղափայլ օրորներ):
  • 15:30-16:00- Հետճաշիկ:
  •  Ես կարողանում եմ… (Ես կարողանում եմ ինքնուրույն լվացվել,հագնվել,սպասքադրել և հավաքել-մաքրել): Օրվա 4 հերթապահները նախապատրաստում են նախաճաշի, ճաշի և հետճաշիկի սեղանը:
  • 15:00-16:00— Ազատ գործունեություն, մուլտֆիլմի դիտում-վերլուծում, տուն ճանապարհել:

 

Ըստ դպրոցների

  1. Արևելյան դպրոց
    Հասմիկ Հարությունյան և Արմինե Խաչատրյան 
    Ելենա Ղուլոյան և Արմինե Եղիազարյան
  2. Արևմտյան դպրոց
    Արևիկ Ուզունյան և Շուշան Սարդարյան
    Մարգարիտա Հեքիմյան ր Բուրիկ Հովսեփյան
  3. Հարավային դպրոց
    Լիլիթ Առաքելյան և Անի Գրիգորյան
    Սոնա Նակաշյան և Լիլիթ Հովհաննիսյան
  4. Հյուսիսային դպրոց
    Գոհար Հարությունյան և Սաթեն Գևորգյան
    Իվետա Գփոյան և Սոնա Կարապետյան
  5. Քոլեջ
    Աննա Հայրոյան և Հասմիկ Նազարյան
    Էմմա Տերտերյան և Նելլի Պողոսյան
    Վարդ Օսիպովա և Մարիամ Պետրոսյան
    Էլյա Գրիգորյան

Սեմինար պարապմունք

  1. Երաժշտական սեմինար. պատասխանատու`Մարինե Մկրտչյան

Continue reading “Հունիսի 17-21”

Հունիսի 10-14

Նախակրթարանի 2018-2019-ի օրացույցի հավելված

Դաստիարակների աշխատանքային նախագծեր, գործունեություններ… 

10.06-14.06.2019

  • 8:45-9:30 -Առավոտյան ծես. Ընդունելություն. լողավազան-լողափի խնամք
  • 9:30-10:00 -Մարզական «Բարև,ես …»,ռոդարիական մարզական խաղեր:
  • 10:00-10:30Նախաճաշ
  • 10:30-12:00-Լողափնյա գործունեություն.
  • 12:30-13:00Ճաշ
  • 13:00-15:00- Քուն (Աստղափայլ օրորներ):
  • 15:30-16:00- Հետճաշիկ:
  •  Ես կարողանում եմ… (Ես կարողանում եմ ինքնուրույն լվացվել,հագնվել,սպասքադրել և հավաքել-մաքրել): Օրվա 4 հերթապահները նախապատրաստում են նախաճաշի, ճաշի և հետճաշիկի սեղանը:
  • 15:00-16:00— Ազատ գործունեություն, մուլտֆիլմի դիտում-վերլուծում, տուն ճանապարհել:

 

Ըստ դպրոցների

  1. Արևելյան դպրոց
    Հասմիկ Հարությունյան և Արմինե Խաչատրյան 
    Ելենա Ղուլոյան և Արմինե Եղիազարյան
  2. Արևմտյան դպրոց
    Արևիկ Ուզունյան և Շուշան Սարդարյան
    Մարգարիտա Հեքիմյան ր Բուրիկ Հովսեփյան
  3. Հարավային դպրոց
    Լիլիթ Առաքելյան և Անի Գրիգորյան
    Սոնա Նակաշյան և Լիլիթ Հովհաննիսյան
  4. Հյուսիսային դպրոց
    Գոհար Հարությունյան և Սաթեն Գևորգյան
    Իվետա Գփոյան և Սոնա Կարապետյան
  5. Քոլեջ
    Աննա Հայրոյան և Հասմիկ Նազարյան
    Էմմա Տերտերյան և Նելլի Պողոսյան
    Վարդ Օսիպովա և Մարիամ Պետրոսյան
    Էլյա Գրիգորյան

Սեմինար պարապմունք

  1. Երաժշտական սեմինար. պատասխանատու`Մարինե Մկրտչյան

Հունիսի 3-7.

Նախակրթարանի 2018-2019-ի օրացույցի հավելված

Դաստիարակների աշխատանքային նախագծեր, գործունեություններ…  
03.06-07.06.2019 Continue reading “Հունիսի 3-7.”

Ամառային պարտեզ

Նախակրթարանի 2018-2019-ի օրացույցի հավելված

  • Հունիսի 1- օգոստոսի 31`ամառային լողափնյա պարտեզների գործունեություն
  • Հունիսի 1- 10`«Բա՜րև, ջուր».  լողուսուցման ստուգատես
  • Հունիսի 5՝ Շրջակա միջավայրի օր
  • Հունիսի 4`«Հակաբացիլ Կոմիտաս» լողափին
  • Հունիսի 7՝ Տիկնի պսակ
  • Հունիսի 17-21՝ հնգօրյա վերապատրաստում Բլեյան բաց ցանցի Աշտարակի հանգույցներում
  • Հունիսի 24-28՝ «Լողափնյա պարտեզ» ստուգատես Բլեյան բաց ցանցում
  • Հուլիսի 22-26՝ Վարդավառի ծես

Ամառային պարտեզ. ջրային լաբորատորիա

  • Ջրի գույնը
  • Ջրի համը
  • Տաք ու սառը ջուր
  • Ջրի ձայնը. երաժշտություն
  • Ծափխաղեր. ջրի վրա-ջրի տակ
  • Սպունգանկարչություն
  • Փրփրադեզ-պղպջակ
  • Շատախոս գլաքարերը
  • Ջրային թատրոն
  • Գունավոր գլաքարերի քաղաք
  • Ցեխաթերապիա

Ամառային լողափնյա-ջրային խաղեր

Ազգային խաղիկներ, հաշվերգեր

Դաստիարակների աշխատանքային նախագծեր

 Դաստիարակների աշխատանքային նախագծեր, գործունեություններ…
27.05-31.05.2019

  1. Արևելյան դպրոց
    Հասմիկ Հարությունյան և Արմինե Խաչատրյան 
    Ելենա Ղուլոյան և Արմինե Եղիազարյան
  2. Արևմտյան դպրոց
    Արևիկ Ուզունյան և Շուշան Սարդարյան
    Մարգարիտա Հեքիմյան ր Բուրիկ Հովսեփյան
  3. Հարավային դպրոց
    Լիլիթ Առաքելյան և Անի Գրիգորյան
    Սոնա Նակաշյան և Լիլիթ Հովհաննիսյան
  4. Հյուսիսային դպրոց
    Գոհար Հարությունյան և Սաթեն Գևորգյան
    Իվետա Գփոյան և Սոնա Կարապետյան
  5. Քոլեջ
    Աննա Հայրոյան և Հասմիկ Նազարյան
    Էմմա Տերտերյան և Նելլի Պողոսյան
    Վարդ Օսիպովա և Մարիամ Պետրոսյան
    Էլյա Գրիգորյան

Մարտի 4

Մարտի 4-ի պարապմունք, «Բիզնես կենտրոն» քոլեջ
Ժամը`13։30-14։30

Պատասխանատու՝Նելի Արղության
Լուսաբանող՝ Աննա Հայրոյան,
Ծրագրում՝
Բովանդակությունը`
  1. Ներկայացնում են հունվար-փետրվար ամիսների հաշվետվությունները
  2. Մարտ ամսվա նախագծեր. քննարկում-ներկայացնում են դաստիարակները
  3. Ըստ ուսումնական օրացույցի՝ քննարկում ենք մեկ ամսվա աշխատանքային գործունեությունը, նախագծերը
  4. Մանկավարժական աշխատողի բլոգին ներկայացվող պահանջերը    
  5. Գարնանային պարտեզ. առաջարկներ
  6. Ծնողական ակումբներ, սեմինար-պարապմունքներ

Մասնակիցներ`

Մարտի 4-ին՝ 

  • Գևորգյան Սաթեն
  • Հայրոյան Աննա
  • Հեքիմյան Մարգարիտա
  • Ուզունյան Արև
  • Առաքելյան Լիլիթ
  • Ավետիսյան Անուշ
  • Օսիպովա Վարդ
  • Խաչատրյան Արմինե
  • Ղուլոյան Ելենա
  • Տերտերյան Էմմա
  •  Արղության Նելի
  •  Գրիգորյան Էլյա
  • Սաֆարյան Սիրարփի

«Թումանյան 150» ուսումնական նախագիծ

«Թումանյան 150» ուսումնական նախագիծ

Օրը՝ փետրվարի

Վայրը՝ Թումոյի այգի, Թումանյանի տիկնիկային թատրոն Ժամը՝ 13:00-15:00:

Հասցեն՝ Երևան, Սայաթ-Նովայի փող. 4, Թումոյի այգի. Հալաբյան փողոց, Հեռ.+374 10 520254

Նախագիծ՝ Թափառումներ դաստիարակների սեմինար-պարապմունքին Թումոյի այգում և Թումանյանի տիկնիկային թատրոնում: 

  • 13:00-13:30-Մայր դպրոցի երթուղիների մոտ(ճանապարհի նկարահանում, ուղիղ եթեր)դեպի Թումոյի այգի։
  • 13:30-14:30-Թումանյանական ընթերցումներ, Թումանյանական գրառմաբ երգերի կատարում, ուսուցում, տարածում, շվիահար դաստիարակների ելույթներ,
  • 14:30-15:00-Թումանյանի տիկնիկային թատրոնում
  • 15:00-վերադարձ,
  • Երգեր`«Արև, արև», «Ախ ինչ լավ է»,
  • Ոտանավորներ`«Քառյակներ», «Թռչունի մտածմունքը», «Էս էն տունն է»:
  • Պատասխանատուներ` Շվիահար`Աննա Հովհանիսյան, դաստիարակներ։

Նախապատրաստական փուլ.

  • ճամփորդության քարտեզագրում,
  • ուղիղ եթերներ:

Նպատակը և խնդիրները՝

  • Ուսումնական-ճանաչողական՝ ծանոթանալ
  • «Թումանյան 150» նախագծի երգերին, ոտանավորների կատարում, ուսուցում, տարածում,
  • շրջակա միջավայրի ուսումնասիրում, միջավայրի խնամք, թափառումներ, ճամփորդությամբ ուսուցում:

Անհրաժեշտ իրեր՝

  • ուսապարկ,
  • բրդուճներ,
  • ջուր,
  • թաց և չոր անձեռոցիկներ,
  • բուժական արկղիկ,
  • աղբի տոպրակ,
  • մեկանգամյա օգտագործման ձեռնոցներ:

Մեդիագործիքներ՝

  • հեռախոս,
  • պլանշետ,
  • ֆոտոխցիկ,
  • ձայնագրիչ

Ակնկալվող արդյունքներ

  • Ճամփորդության ավարտից հետո դաստիարակները պատմում են իրենց տեսածի, լսածի մասին:
  • Հավաքած տեղեկությունները թվայնացնում ենք, տեղադրում բլոգում, ենթակայքում, սոց ցանցերում:

Մասնակիցներ`

  • Դաստիարակներ,
  • երաժշտության դասավանդող
  • ծրագրի ղեկավար:

Համակարգող՝2-5տարեկանների՝ խնամքի և զարգացման խումբ: