Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստում

Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր.

2018թ. 1-ին փուլ.հունվարի 22-26

Բովանդակություն

  • Հեղինակային կրթական ծրագրով ստեղծված բաց միջավայր,
  • Նախադպրոցական խմբերում իրականացվող աշխատանքային նախագծեր՝ այդ թվում՝
    հիգիենա-ինքնուրույնություն
    սննդի կազմակերպում (նախաճաշ, ճաշ)
    քուն, օրորոցային երգեր
    մարզական պարապմունքներ
    տեխնոլոգիական գործունեություն. խմբասենյակի, սաների հարսանեկան ձևավորում
    երաժշտական խաղեր. հարսանեկան ծես
    պար, թատրոն
  • դաստիարակի բլոգը որպես ուսումնական գործիք,
  • դաստիարակի ընթերցարան:

Աշխատակարգ

Վերապատրաստվող յուրաքանչյուր մասնակից ամեն օր լինում է կրթահամալիրի մի նախակրթարանում (խմբերը փոխվում են կարուսելի մեթոդով)՝ Արևելյան, Արևմտյան, Հյուսիսային, Հարավային, Քոլեջի.

  • Քոլեջում գտնվող խումբը երեսուն րոպե ժամանակահատվածով մասնակցում է հարսի և փեսայի հագուստների ձևավորման աշխատանքներին,
  • Արևմտյան դպրոց -պարտեզում գտնվող խումբը՝ Ագարակում հարսանեկան արարողության աշխատանքների նախապատրաստմանը նույն ժամանակահատվածով:
  • Երաժշտություն-պար, օրվա ամփոփումը՝ Մայր դպրոցում:

 

 Հունվարի 22

 9։30-10։00- մասնակիցների ընդունելություն, գրանցում Մայր դպրոցում, Կենտրոնում
(մասնակիցներին պետք է հիշեցնել, որ ներկայանան մարզական հագուստով)

10։00-10։30. կրթահամալիրի, վերապատրաստման ծրագրի ներկայացում, աշխատանքային խմբերի ձևավորում. Մայր դպրոց, համերգասրահ Ներկայացվում են՝ mskh.amկրթահամալիրի տնօրենի մանկավարժական բլոգմեդիագրադարան, «Դպիր»«Բարեկամություն» ճամբար, 2-4 տարեկանների դաստիարակների լաբորատորիա՝ դաստիարակների բլոգներով:

10։30-11։00. Շրջայց Մայր դպրոցում՝ երաժշտական կենտրոնմարզական կենտրոն,Մարմարյա սրահ, «Տիգրան Հայրապետյան» գրադարան, ԱվագՄիջին դպրոցներ. ուսուցում բլոգներով, ուսումնական նախագծերով. Շրջայցը վարում է Մարթա Ասատրյանը (ծրագիրը պետք է նախօրոք հրապարակել)

11։00-11։15. Մայր դպրոցից աշխատանքային խմբերի մեկնում դպրոց-պարտեզներ, Քոլեջ (ուղեկցում են դպրոցի ղեկավարները կամ նրանց նշանակած աշխատողները՝ 3-4 սովորողի ուղեկցությամբ՝ լուսաբանելով, նկարահանելով և ուղիղ եթերներով):

11։15-11։45. Դպրոց-պարտեզ հաստատությունը կրթահամալիրում, շրջայց դպրոց-պարտեզներում.  Շրջայցը վարում է դպրոցի ղեկավարը՝ լրագրող սովորողների մասնակցությամբ, լուսաբանելով, նկարահանելով և ուղիղ եթերներով):

12:00-12։30. նախադպրոցական խմբում շաբաթվա նախագծին ծանոթություն

12:30-13:00. ճաշի կազմակերպում խմբերում,սաների հետ.

13։00-13:30. միասնական տեխնոլոգիական պլեներ. հարսանեկան նվերը սեփական ձեռքով Տաթև Աթոյանի, Զառա Ոսկանյանի, Հասմիկ Թոփչյանի, Արև Բալջյանի, Թամար Հարությունյանի արհեստանոցից

13։30-14։00.Մարզական պարապմունք. դաստիարակները ուղեկցում են Մայր դպրոց՝ մարզական կենտրոնում,
(մասնակիցներին պետք է հիշեցնել, որ ներկայանան մարզական հագուստով).Պատասխանատու`Հայկուհի Հովհաննիսյան

14։00-15։00. օրվա ամփոփում, հարսանեկան երաժշտության-պարի պարապմունք՝Մայր դպրոց՝ «Սեբաստիա » համերգասրահ, օրվա քրոնիկոն ,ուղիղ եթերներ…  Համակարգող`Բալջյան Գոհար:

15:00. լրացուցիչ կրթություն մասնակիցների հայտերով. մեդիահմտությունների պարապմունք:

 

Հունվարի 23

8։30 — երթուղայինների մոտ դիմավորում ենք վերապատրաստվողներին, և պատասխանատուներն ուղեկցում ամեն մի խմբի համար նոր դպրոց:

9։00-9։30— մասնակցություն դպրոց-պարտեզում ընդհանուր պարապմունքին:

9։30-13:00— նախադպրոցական խմբի՝ շաբաթվա նախագծին մասնակցություն՝

  • հիգիենա-ինքնուրույնություն,
  • սննդի կազմակերպում (նախաճաշ, ճաշ), խմբերում,սաների հետ
  • ծնողի մասնակցություն (1-2 ծնող),
  • հարսանեկան երաժշտական խաղեր,
  • բնագիտական փորձեր,
  • դիջիթեք 2018
  • դաստիարակի բլոգ, դաստիարակի ընթերցարան:

13։00-13:30. միասնական տեխնոլոգիական պլեներ. հարսանեկան նվերը սեփական ձեռքով Տաթև Աթոյանի, Զառա Ոսկանյանի, Հասմիկ Թոփչյանի, Արև Բալջյանի, Թամար Հարությունյանի արհեստանոցից

13։30-14։00— ծրագրի ղեկավարը կամ ղեկավարի կողմից նշանակված անձը ուղեկցում է (ներկայացնելով ճանապարհը, տեսագրում) Մայր դպրոց՝ «Սեբաստիա » համերգասրահ:

14։00-15։00. օրվա ամփոփում, հարսանեկան երաժշտության-պարի պարապմունք՝Մայր դպրոց՝ «Սեբաստիա » համերգասրահ, օրվա քրոնիկոն ,ուղիղ եթերներ…  Համակարգող`Բալջյան Գոհար:

15:00-լրացուցիչ կրթություն մասնակիցների հայտերով:

 

Հունվարի 24

8։30 — երթուղայինների մոտ դիմավորում ենք վերապատրաստվողներին, և պատասխանատուներն ուղեկցում ամեն մի խմբի համար նոր դպրոց:

9։00-9։30— մասնակցություն դպրոց-պարտեզում ընդհանուր պարապմունքին:

9։30-13:00— նախադպրոցական խմբի՝ շաբաթվա նախագծին մասնակցություն՝

  • հիգիենա-ինքնուրույնություն,
  • սննդի կազմակերպում (նախաճաշ, ճաշ), խմբերում,սաների հետ
  • ծնողի մասնակցություն (1-2 ծնող),
  • հարսանեկան երաժշտական խաղեր,
  • բնագիտական փորձեր,
  • դիջիթեք 2018
  • դաստիարակի բլոգ, դաստիարակի ընթերցարան:

13։00-13:30. միասնական տեխնոլոգիական պլեներ. հարսանեկան նվերը սեփական ձեռքով Տաթև Աթոյանի, Զառա Ոսկանյանի, Հասմիկ Թոփչյանի, Արև Բալջյանի, Թամար Հարությունյանի արհեստանոցից

13։30-14։00— ծրագրի ղեկավարը կամ ղեկավարի կողմից նշանակված անձը ուղեկցում է (ներկայացնելով ճանապարհը, տեսագրում) Մայր դպրոց՝ «Սեբաստիա » համերգասրահ:

14։00-15։00. օրվա ամփոփում, հարսանեկան երաժշտության-պարի պարապմունք՝Մայր դպրոց՝ «Սեբաստիա » համերգասրահ, օրվա քրոնիկոն ,ուղիղ եթերներ…  Համակարգող`Բալջյան Գոհար:

15:00-լրացուցիչ կրթություն մասնակիցների հայտերով:

 

 

Հունվարի 25

8։30 — երթուղայինների մոտ դիմավորում ենք վերապատրաստվողներին, և պատասխանատուներն  ուղեկցում են Մայր դպրոց:

9։00-9։30— մասնակցություն դպրոց-պարտեզում ընդհանուր պարապմունքին:

9։30-13:00— նախադպրոցական խմբի՝ շաբաթվա նախագծին մասնակցություն՝

  • հիգիենա-ինքնուրույնություն,
  • սննդի կազմակերպում (նախաճաշ, ճաշ), խմբերում,սաների հետ
  • ծնողի մասնակցություն (1-2 ծնող),
  • հարսանեկան երաժշտական խաղեր,
  • բնագիտական փորձեր,
  • դիջիթեք 2018
  • դաստիարակի բլոգ, դաստիարակի ընթերցարան:

13։00-13:30. միասնական տեխնոլոգիական պլեներ. հարսանեկան նվերը սեփական ձեռքով Տաթև Աթոյանի, Զառա Ոսկանյանի, Հասմիկ Թոփչյանի, Արև Բալջյանի, Թամար Հարությունյանի արհեստանոցից

13։00-13։30. դպրոցի ղեկավարի հետ քայլ դեպի Մայր դպրոց՝ մարզասրահ

13։30-14։00.Մարզական պարապմունք .պարապմունքը վարում է Հայկուհի Հովհաննիսյանը
(մասնակիցներին պետք է հիշեցնել, որ ներկայանան մարզական հագուստով).

14։00-15։00. օրվա ամփոփում, հարսանեկան երաժշտության-պարի պարապմունք՝Մայր դպրոց՝ «Սեբաստիա » համերգասրահ, օրվա քրոնիկոն ,ուղիղ եթերներ…  Համակարգող`Բալջյան Գոհար:

15:00. լրացուցիչ կրթություն մասնակիցների հայտերով. մեդիահմտությունների պարապմունք:

 

 Հունվարի 26

9։00՝ կրթահամալիրի տնօրենի հետ հանդիպում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու մոտ
9։00-9։15՝ ժամերգություն-օրհնություն Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում
9։15-9։30՝ Սուրբ Երրորդություն-Կենտրոն-Հյուսիս քայլք
9։30-9։45՝  ընդհանուր պարապմունք
10։00-12։00՝ միասնական տեխնոլոգիական-երաժշտական պլեներ Ագարակում. հարսանեկան նվերը սեփական ձեռքով Տաթև Աթոյանի, Զառա Ոսկանյանի, Հասմիկ Թոփչյանի, Արև Բալջյանի, Թամար Հարությունյանի արհեստանոցից
12։00-12։30՝ ամփոփում տոնախմբությունը.

12։30-13։00՝ կլոր սեղան.

15։00.Մեդիաուրբաթ-համերգ՝ հակաբացիլ ծես. «Իսկական հարսանիք Ագարակում» ուսումնական նախագիծ:

 

Աշխատանքային խմբերի ծրագրերը՝

  •  Արևելյան դպրոց-պարտեզում,
  • Արևմտյան դպրոց-պարտեզում,
  • Հյուսիսային դպրոց-պարտեզում,
  • Հարավային դպրոց-պարտեզում,
  • Քոլեջում:

Մասնակիցներ

Վերապատրաստման պատասխանատուներ՝

Ընդունելության պատասխանատուներ

  • Լուսինե Ալեքսանյան և ընկերներ (գրանցում)
  • Մարթա Ասատրյան (Մայր դպրոցում ընդունելություն 9:00-10.00, շրջայց)
  • Լուսինե Մամիկոնյան (հաշվառում, վկայագրեր)
  • Լուսինե Ալեքսանյան (նվերների փաթեթավորում)
  • Գոհար Բալջյան (օրվա ամփոփում, քրոնիկոններ, լրացուցիչ կրթության կազմակերպում):

 

 

 

Реклама

Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր.օր հինգերորդ

Դեկտեմբերի 15

 

9։00՝ կրթահամալիրի տնօրենի հետ հանդիպում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու մոտ
9։00-9։15՝ ժամերգություն-օրհնություն Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում
9։15-9։30՝ Սուրբ Երրորդություն-Կենտրոն-Հյուսիս քայլք
9։30-9։45՝  ընդհանուր պարապմունք
10։00-12։00՝ միասնական տեխնոլոգիական պլեներ Հյուսիսում. Ամանորի նվերը սեփական ձեռքով Տաթև Աթոյանի, Զառա Ոսկանյանի, Հասմիկ Թոփչյանի, Արև Բալջյանի, Թամար Հարությունյանի արհեստանոցից
12։00-12։30՝ ամփոփում տոնախմբությունը. Հյուսիսային դպրոցի դահլիճ

12։30-13։00՝ կլոր սեղան.Գեղարվեստի հարթակ:

 

 

 

Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր.օր չորրորդ

Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր 6-րդ փուլ.

դեկտեմբերի 11-15

 «Դպրոցը Ամանորի բաց արվեստանոց» նախագիծ։ Լույսերգույներղողանջներ,մեղեդիներազդեցություններ 

Բովանդակություն  Читать далее «Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր.օր չորրորդ»

Դեկտեմբերի 13. երրորդ օրվա լուսաբանում

Վերապատրաստման օրը mskh.am-ում՝ ենթակայքերում, բլոգներում։

Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման մեկնարկ

.9։30-10։00՝ մասնակիցների ընդունելություն, գրանցում Մայր դպրոցում, Կենտրոնում

11։00-11։15. Մայր դպրոցից աշխատանքային խմբերի մեկնում դպրոց-պարտեզներ, Քոլեջ (ուղեկցում են դպրոցի ղեկավարները կամ նրանց նշանակած աշխատողները՝ 3-4 սովորողի ուղեկցությամբ՝ լուսաբանելով, նկարահանելով և ուղիղ եթերներով):

Ուղիղ միացում Նառա Նիկողոսյանի fb էջից

Ուղիղ միացումներ Քնարիկ Ներսիսյանի fb էջից

Ուղիղ միացումներ Գայանե Թորոսյանի fb էջից

Վերապատրաստման օրը mskh.am-ում՝ ենթակայքերում, բլոգներում:

Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր .6-րդ փուլ

1-7-768x512

Լուսանկարը` Միքայել Առաքելյանի

Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր 6-րդ փուլ.

դեկտեմբերի 11-15

 «Դպրոցը Ամանորի բաց արվեստանոց» նախագիծ։ Լույսեր, գույներ, ղողանջներ, մեղեդիներ, ազդեցություններ  Читать далее «Նախադպրոցական հաստատություններում աշխատողների հնգօրյա վերապատրաստման ծրագիր .6-րդ փուլ»